Critical Miss

Fair trade belföldön

2008. július 22. 07:35 - Critmiss

Bizonytalan vagyok, hogy ez most ötlet, kérdésfeltevés vagy felismerés lesz, nem tudom. Mindenesetre ötletnek indult a dolog abból a felismerésből, hogy végülis az olyan hazai termékeket, amelyeket normális körülmények között, a munkatársaknak megfelelő fizetést biztosítva,  a törvényi szabályokat betartva és etikai, fenntarthatósági, környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve gyártanak, simán lehetne Fair Trade termékeknek nevezni. Ennek üzenet- és egyben marketingértéke is lenne.

Mégsincs ilyen. Talán azért, mert annyira zseniális vagyok, hogy ez csak nekem jutott eszembe, de inkább arra gyanakszom, hogy ezt egyszerűen egy cég sem meri bevállalni. Ez azért kemény önkritika, nem? Persze tudom, hogy ezt CSR-nek hívják, de egy valamilyen árut termelő kisvállalkozásnál azért elég hülyén hangzana. Ezért az ő esetükben én inkább a Fair Trade plecsnire szavaznék.

Erről jutott eszembe az a marketingintelem is, amit a Marks and Spencernek akartam posztolni, hogy ne a Fair Trade elnevezést használják a fair trade pólóikra, mert az ha kicsit tovább gondoljuk a dolgot, azt jelenti és vallja be egyben, hogy az összes többi ruhadarabot, azaz a termékek 99%-át nem fair módon gyártják. Ezért inkább valami tök más kifejezést kellene használni, vagy legalább egy kicsit változtatni a jelenlegin, mondjuk úgy, hogy azt írják a ruhákra, hogy Fairer Trade. Hm?

A Fair Trade belföldi hiányának persze lehet az is az oka, hogy belföldön nem lehet akkora változást elérni, mint a különböző szegény országokban, ahol sokkal kevesebb pénzből lehet egyrészt árut termelni, másrészt jelentős javulást elérni az érintettek életében.

Persze nemes dolog, de kicsit olyan érzésem van, hogy igazából ez a könnyebb út. Minden tiszteletem azoké, akik mondjuk Peruban gondoskodnak a fair kávétermelés körülményeiről, vagy akár általánosságban: Thaiföldre mennek gyerekeket tanítani, de ki törődik a munka nélkül tengődő Kiss Mari varrónővel Szentesen, vagy megy el Tahitótfalura gyerekeket tanítani? Szóval én kicsit többre értékelem azt, aki helyben próbál változtatni. Persze lehet, hogy már megint demagóg vagyok.

Kompromisszumos javaslatom a következő: a szabályosan, etikusan stb. működő cégek használhassák a Fair Trade elnevezést, a jelenleg Fair Trade-nek titulált mozgalom tagjai meg mondjuk hívják magukat Fair Change-nek. Vagy nemtomén.
 

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://criticalmiss.blog.hu/api/trackback/id/tr24575655

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Aggie 2008.07.22. 22:40:54

En azt hiszem, hogy ezzel a fair trade dologgal alapveto problema van. Eppen a kingstoni M&S kavezoban ucsorogve allapitottuk meg, hogy mekkora marketingfogas is ez a Fair Trade duma. Nem a marketinggel van a baj, hanem azzal, hogy semmi mas nincs mogotte.

A fair-seg ugye azt jelenti (jelentene), hogy nem zsakmanyoljuk ki a munkaerot aki eloallitja a termeket. Foleg nem zsakmanyoljuk ki azt a munkaerot, akivel a fogyaszto nem talalkozik, mert tole x ezer km-re (vagy merfoldre) szedi a kavebabot, kapalja a kakaocserjet vagy eppen szedi a banant. En hajlando is lennek ezt elhinni, ha ugyanezt a kavet, banant, kakaot nem minimalberen alkalmazott, a londoni megelhetesi koltsegekhez kepest valoban a letminimumon elo alkalmazottak tovabbitanak nekem. Lehet mondani, hogy egy ilyen munkaeronek ennyi az ara es a piacon vagyunk, ahol mindent a kereslet-kinalat szabalyoz. De ha az en szemeim elott egy ceg, mondjuk a M&S erre hivatkozva nem fair, akkor miert gondoljam, hogy tolem nagyon messze, ahol nem latom hogyan mukodik majd fair lesz. Es - ami a lenyeg - sokkal fontosabb lesz neki fairnek lenni, mint profitot maximalizalni.

Szoval szerintem: fair ttrade = nothing but hot air.

Zazie · http://criticalmiss.blog.hu 2008.07.23. 09:11:15

Igen, sajnos nagy esély van rá, hogy felerészben teljesülnek az ígért és mondott feltételek. És abszolút ott a pont: a hazai környezetben is fizessék meg a munkaerőt, ne csak Afrikában. Szóval megértem az ódzkodásod.
süti beállítások módosítása