Critical Miss

Miszcellánia 70.

2011. január 07. 07:22 - Critmiss

Találtam egy blogot, ami a nulla nézettségű Youtube-videókat gyűjti. Általában magukban beszélő emberek szerepelnek bennük, de vicces. (Zero Views)

Egy csávókámnak annyira elege lett a spamekből, hogy feladta az állását és jelenleg abból él, hogy spammercégeket perel. Eddig egymillió dollár jött össze neki. Nem rossz! (Jezebel)

Itt egy nagyon jó kis interjú Salman Rushdie-val az új könyve apropóján. Értékes Angry Birds, Skype és Apple Facetime reklám is egyben. (Wall Street Journal)

Ha érdekel, hogyan készült fel Natalie Portman a Black Swan főszerepére, ez a cikk jó kiindulópont. Egy évig trenírozott, pedig elsősorban csak a felsőtestét mutatták. (The New York Times)

Klassz interjú Vincent Cassellel, aki a filmben a darab rendezőjét játssza és cuki. (Huffington Post)

Nekem úgy rémlik, hogy már hallottam erről, de lehet, hogy akkor még csak kiállítás volt: megnyílt Zágrábban egy múzeum, amit a végetért kapcsolatoknak szenteltek. Tele van olyan tárgyakkal, amik egy-egy pár életében fontosak voltak, így kertitörpéktől hányószacskóig minden van benne. Az egészet a hozzájuk fűződő sztorik teszik érdekessé. (Economist)

Ha balga módon még mindig hiszel az információtúltengésben, olvasd el ezt a cikket. Azt mutatja be, hogy a könynyomtatás megjelenésével pont ugyanolyan pánik kezdett el terjedni, mint az utóbbi években az internet térnyerésével. Azt is bemutatja, hogy akkoriban milyen módszerekkel próbáltak az emberek úrrá lenni a sok információn. (Boston Globe)

Szólj hozzá!
Címkék: miszcellánia

Nem tudunk eléggé kizöldülni

2011. január 03. 07:55 - Critmiss

Mostanában visszatértem az egyik kedvenc hírforrásomhoz, a Slate-hez, ott találtam egy érdekes cikkre a klímaváltozás elleni egyéni erőfeszítések hiábavalóságáról. Ennek lényege, hogy egy kutatócsoport szerint az energiahatékonyabb eszközök egyre nagyobb elterjedsége ellenére az energiafogyasztásunk éppen azon a szinten van, mint negyven évvel ezelőtt.

A gond ugyanis az, hogy a közgazdaságtanban ismert rebound effect érvényesül, azaz az optimalizálást még nagyobb mértékű használat követi. Mint amikor új utakat hoznak létre a dugók csökkentésére, de mégsem érnek el vele semmit, mert éppen az új utak miatt ülnek többen autóba.

Szóval az energiatakarékos égők, hűtők és más eszközök hiába fogyasztanak akár ötven százalékkal kevesebb energiát, mi annyira sokszor használjuk őket, hogy a megtakarítás kiegyenlítődik.

A megoldás a kutatók szerint nem az egyén kezében van, igazából mi nem tehetünk sokat. Szerintük a kormányoknak kell többet költeni kutatás-fejlesztésre annak érdekében, hogy az energiafogyasztásunk nagyobb részét fedezzük zöld forrásokból.

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása